برای اطلاع از جدید ترین اخبار در کانال لستانبول عضو شوید. 

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال
 
نکات مهم خرید خانه در استانبول
نکات مهم خرید خانه در استانبول

اگر این مقاله را می‌‌خوانید یعنی احتمالاً مدتی ترکیه بوده‌اید و حالا قصد ماندن یا سرمایه گذاری دارید و می خواهید یک خانه بخرید. این راهنما برای کسانی است که هنوز نمی‌دانند که آیا خرید خانه برای آن‌ها انتخاب مناسبی است یا خیر. مسائل مختلفی وجود دارند که قبل از خرید خانه در ترکیه باید به آن‌ها خوب فکر کنید. پیش فرض این مقاله این است که خرید خانه را به عنوان سرمایه گذاری در نظر ندارید و قصد اقامت در ترکیه و در خانه‌ای که می خرید دارید. در این مقاله سعی می کنیم به سه سوال اصلی پاسخ دهیم.

آیا خرید خانه در ترکیه مناسب من است؟

چه زمانی خانه بخرم؟

کجا خانه بخرم؟

آیا خرید خانه انتخاب درستی برای شماست؟

بیایید خرید خانه را با اجاره کردن خانه مقایسه کنیم. با اجاره خانه شرایطتتان انعطاف بیشتری دارد اما پولی را که برای اجاره می‌پردازید در حقیقت از جیبتان می‌رود و جایی ذخیره نمی‌شود. از طرفی خرید‌خانه از لحاظ مالی به صرفه‌تر است اما جابه‌جایی را خیلی مشکلتر می‌کند. برای مقایسه می‌توان هزینه ماهانه را در نظر گرفت. اگر هزینه ماهانه‌ای که برای اجاره می‌پردازید بیشتر یا مساوی هزینه ماهانه‌آی است که برای بازپرداخت وام و هزینه‌های ماهانه منزل شخصی‌تان است،‌ بهتر است اقدام به خرید خانه کنید.

سایتهای زیادی مانند hurriyet emlak  و Sahibinden.com هستند که از آن‌ها می‌توانید قیمت‌ خانه‌ها و اجاره‌ها را مقایسه کنید. اجاره متوسط یک خانه ۱۰۰ متر مربعی در استانبول در سال ۲۰۱۷ برابر ۲۲۰۰ لیر بوده است. به این مبلغ باید هزینه شارژ ساختمان را نیز اضافه کنید. هزینه شارژ نسبت به نوع آپارتمان متفاوت است. قیمت متوسط یک منزل مسکونی با همین شرایط ۴۸۰۰۰۰ لیر است که برابر ۱۸ سال اجاره همان خانه است.

تا آن جا که می‌دانیم تا ۸۰ درصد مبلغ یک منزل مسکونی را می‌توان وام گرفت که برای مبلغ بالا ۳۸۴۰۰۰ لیر می شود که اگر بازپرداخت ده ساله را برای این خانه در نظربگیریم مقدار بازپرداخت وام برای هر ماه حدود ۶۰۰۰ لیر می‌شود که نسبت به اجاره پرداختی مبلغ قابل توجهی است.

بنابراین سوال آیا خانه بخرم را می‌توان به این صورت هم مطرح کرد که آیا داشتن یک منزل مسکونی در استانبول و امنیتی که به ارمغان می‌آورد ارزش دو برابر کردن هزینه ماهانه‌ام را دارد؟

چه زمانی خانه بخرم؟

زمان خرید خانه برای شما بیش از هرچیزی به شرایط مالی‌تان و برنامه‌ریزی درازمدتتان بستگی دارد. اما باید شرایط بازار را هم در نظر اشد. قیمت ملک هم مانند دگیر اجناس در بعضی زمان‌ها بالاتر و در بعضی زمان‌ها پایین‌تر است. اگر قصد نگاه داشتن خانه را داشته باشید شاید کمی اضافه شدن قیمت روی انتخابتان تاثیری نگذارد اما اگر خانه را برای سرمایه گذاری می خرید و می‌خواهید ۵ یا ۱۰ سال دیگر بفروشید احتمالاً تغییرات قیمت ملک برایتان مهم باشد. قطعاً‌ نمی‌خواهید پنج سال دیگر خانه‌تان را ارزانتر از مبلغی که اکنون برایش داده‌اید بفروشید.

از طرف دیگر از سال ۲۰۱۰ به این طرف قیمت خانه‌ها رو به افزایش بوده است و این دوره‌های افزایشی گاهی تا ۱۸ سال هم ادامه پیدا می‌کند. مساله دیگری هم که باید در نظر داشت نرخ سود تسهیلات است. این نرخ که توسط دولت تعیین می‌شود بازپرداخت وام شما را تعیین می‌کند. زمانی که اقتصاد قوی و در حال رشد است نرخ‌ها بالاست و سخت تر وام داده می‌شود اما زمانی که اقتصاد ضعیف‌تر و روبه افول است نرخ سود سپرده‌ها پایین آورده می‌شود تا افراد بیشتری ترغیب به خرید خانه شوند.

کجا خانه بخرم؟

همه ما می‌خواهیم نزدیک به محل کار یا دانشگاه‌مان زندگی کنیم. یا اینکه در مناطق بالای شهر منزل داشته باشیم. اما همواره باید تمام انتخاب‌ها را قبل از تصمیم‌ نهایی در نظر داشت. مثلاً اگر یک خانه نزدیک مترو داشته باشید ممکن است از لحاظ اقتصادی از خانه‌ای که در منطقه پر ترافیک و دور از ایستگاه‌های مترو است باشد. یا اینکه اگر اتوموبیل دارید شاید یک خانه که در منطقه‌ای دور از مترو است هم مناسبتان باشد. گاهی قیمت‌های خانه‌های نزدیک مترو نسبت به مزیتی که مترو ایجاد می‌کند خیلی بالاست.

محله هم در قیمت منزل خیلی تاثیر دارد. فرهنگ مردمی که در یک محله زندگی می کنند،‌ امکانات محله، دسترسی و جمعیت آن روی قیمت خانه‌های آن محله تاثیر به سزایی دارند.

 

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

ثبت آگهی

برای ثبت رایگان آگهی لازم است به حساب کاربری خود وارد شوید یا اگر حساب کاربری ندارید در سایت ثبت نام کنید.