برای اطلاع از جدید ترین اخبار در کانال لستانبول عضو شوید. 

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال
 

در لیستی که در زیر آورده‌ام  ۱۰ جای استانبول که حتماُ باید دید را گذاشته‌ام. آیتم‌های این لیست نه به خاطر مشهور بودن بلکه به خاطر اینکه ارزش دیدن دارند و بدون ترتیب خاص در این مقاله آورده شده‌اند.

تنگه بسفر
تنگه بسفر

تور تنگه بسفر

سفر توریستی استانبول بدون تور بسفر کامل نیست. تور بسفر نه تنها آرامش بخش  است بلکه منره جالبی از ساحل آسیایی و اروپایی استانبول را در مقابل چشمانتان قرار می‌دهد. تورهای مختلفی هستند که می‌توانید سوار شوید برخی تنها تنگه بسفر را دور می‌زنند و برخی طولانی‌تر هستند و تا دریای سیاه هم می‌روند. پیشنهاد ما این است که تور بلندتر را که تا ابتدای دریای سیاه می رود را انتخاب کنید.

موزه ایاصوفیه

مسجدی بزرگ ایاصوفیه که در شمار آثار برتر معماری جهان قرار دارد اکنون تبدیل به موزه شده است. ایستادن زیر گنبد این مسجد با ۴۳ متر عرض و ۶۵ متر ارتفاع نمایانگر معماری برجسته و هیجان‌انگیز این ساختمان عظیم است. از پله‌های مارپیچ مسجد که بالا بروید  شاهد یک گالری خواهید بود که پوشیده از کاشی‌کاری های  زمان روم شرقی و نقاشی معروف مسیح که توسط کنستانتین نهم و همسش زوی در آنجا قرار داده شده‌است.

قصر توپ‌کاپی

قصر توپ‌کاپی (Topkapi Sarayı) یکی از جاذبه‌های استانبول است که به هیچ وجه نباید از دست داد. این مجموعه که شامل چهار حیاط و ساختمان‌های مربوطه‌اش است برای نیم قرن اقامت‌گاه اصلی سلاطین عثمانی بوده‌است.

جاذبه‌های اصلی قصر توپ‌کاپی حرمسرا، خزانه جواهرات (شامل خنجر معروف توپ‌کاپی) و زرادخانه که نمایانگر هنر اسلحه سازی عثمانی‌ها حتی در ساخت کمان و شمشیر است.

یادتان نرود که در توپ‌کاپی در کنار قسمتی که مناظر زیبای ساحلی قراردارد نیز قدم بزنید.

مسجد ایاصوفیه
مسجد ایاصوفیه

آب انبار باسیلیکا

زیبایی‌های استانبول محدود به روی زمین نیست. آب انبار معروف باسیلیکا (Yerebatan) که یکی از شاهکارهای مهندسی دوران سلطه روم شرقی به حساب می‌آید، زمانی منبع آبی بود که از بلغارستان به استانبول آورده می‌شد. یکی از صحنه های هیجان انگیز این آب انبار نورپردازی زیبا همراه با صدای قطرات آب همراه با موسیقی کلاسیک است. در این آب انبار راه بروید و در کنار ۳۳۶ ستونی که سقف را نگاه داشته‌اند ماهی‌هایی را که در آب شنا می‌کنند نگاه کنید. در انتهای مسیر مجسمه سر مدوسا را می بینی که به صورت برعکس  در انتهای یکی از ستونها قرار دارد. تئوری‌های تاریخی مختلفی درباره اینکه چرا این سر به شکل برعکس است وجود دارد که در اینجا مجال پرداختن به آن نیست.

آب انبار باسیلیکاا

موزه باستان‌شناسی

خیلی حیف است که توریست‌ها معمولاً به دنبال بازدید از این موزه نمی‌روند. این موزه یکی از جواهرات نهان استانبول است که شامل مجموعه‌ای از نفیس‌ترین مجموعه‌های کلاسیک است.

از بهترین جاذبه‌های این موزه می توان تابوت اسکندر که مراحل مختلف زندگی او روی آن حک شده است، مهراب کارامان، سکوی زیبای کاشی کاری کاری شده و معاهده کادش که قدیمی‌ترین معاهده صلح باقی‌مانده روی زمین است، را نام برد. اگر فکر می‌کنید کودکان را نمی‌توان به این موزه برد صبرکنید تا به مدل کوچک شده اسب تروی در قسمت کودکان موزه برسید. برای رسیدن به موزه می‌توانید از حیاط اول قصر توپ‌کاپی به سمت چپ و پایین بروید.

موزه هنرهای اسلامی ترکیه

موزه هنرهای اسلامی ترکیه بسیار جذاب‌تر ازآنی است که ممکن است در ابتدا به نظرتان برسد. این موزه در قصر سابق ابراهیم پاشا قرار دارد و بیش از ۴۰،۰۰۰ آیتم در آن برای نمایش قرار داده شده است.

هر کدام از اتاق های این موزه روی دوره خاصی از جهان اسلام تمرکز دارند و همچنین نمایانگر زندگی مردم ترکیه از قرن هشتم تا قرن نوزدهم هستند. از مشهور ترین جاذبه‌های این موزه می توان به مجوعه قالی‌های بسیار بزرگ، چادر عشایر و قهوه‌خانه ترک که قهوه ترک اصیل روی آتش سرو می کند را نام برد.

بازار بزرگ

بازار بزرگ استانبول با بیش از ۵۰۰ سال قدمت هنوز هم یکی از بزرگترین بازارهای ترکیه است. این بازارشامل بیش از ۶۰ خیابان و ۵۰۰۰ مغازه، ۶۰ رستوران، ۱۸ فواره، ۱۲ مسجد و یک مدرسه است. بسیاری به اشتباه تصور می کنند که بازار یک دام توریستی است که به خاطر ظاهر قدیمی توریست‌ها را به آنجا بکشانند اما اینطور نیست، عموم خرید کنندگان این بازار مردم استانبول هستند و هرچیز را به قیمت مناسب می‌توان در این بازار یافت. فرش‌ها، چرم، سرامیک، سوغاتی‌ها و جواهرات این بازار معروف هستند.

گم شدن در شلوغی و کوچه‌های تودرتوی این بازار راحت است، بنابراین یادتان بماند که از کجا وارد شدید یا اینکه بدانید از کجا قرار است خارج شوید.

مسجد سلیمانیه

مسجد سلمیانیه یکی از زیباترین مساجد استانبول است و یک نکته خیلی خوب درباره‌اش این است که توریست‌های زیادی به آن‌جا نمی‌روند و خیلی شلوغ نیست. مسجد سلیمانیه توسط معمار سینان، معمار معروف ترکیه‌ای برای سلطان سلیمان ساخته شد و هنوز هم برای نماز و عبادت ازآن استفاده می‌شود. این مسجد در حقیقت یک مجموعه است که شامل آشپزخانه، بیمارستان، مدرسه و ... است. یادتان نرود که ا زمقربه سلطان سلیمان و رکسانا و مقبره معمار سینان در خارج مجموعه هم دیدن کنید و خوراک لوبیاسفید در رستوران‌های اطراف سرو می‌شود را نیز امتحان کنید.

قصر دولما باغچه

قصر دولماباغچه یکی از زیباترین آثار معماری استانبول است. این قصر بسیار بزرگ با ۶۰۰ متر شامل ۲۸۵ اتاق و ۴۳ سالن است. این قصر در سال ۱۸۵۶ توسط سلطان عبدل مجید برای نمایش اینکه اوضاع امپراتوری رو به سقوط عثمانی آن‌چنان بد نیست ساخته شده است. ساخت این قصر دقیقاْ‌ نتیجه معکوس داد و مهری بود بر پایان امپراتوری عثمانی.

هزینه‌های زیادی برای این قصر شده است که شاهد آن استفاده بیش از اندازه از طلا، مرمر و کریستال است. جاذبه‌های اصلی آن راه پله کریستالی، حمام اصلی و سالن اصلی با لوستر ۴.۵ تنی است که واقعاً تماشایی است و ارزش دیدن دارد.

پس از استقرار جمهوری ترکیه آتاترک این قصر را به نام خانه جمهوری قرار داد او در سال ۱۹۳۸ در ساعت ۹:۰۵ صبح از دنیا رفت. برای احترام به او تمام ساعت های این قصر این زمان را نشان می‌دهند.

برج گالاتا

برج گالاتا یکی از بهترین مکان‌هایی است که می‌توان با اشراف کامل به استانبول یک نمای ۳۶۰ درجه‌ای از شهر را دید. در روزهایی که هوا صاف است از این برج ۶۰ متری می‌توان جزیره‌ها را هم دید. در طبقه نهم این برج نیز یک کافی‌شاپ قرار دارد که البته بهتر است به جای استفاده از آن در خیابان‌های اطراف قدم بزنید و غذا و نوشیدنی استفاده کنید که علاوه بر تنوع بیشتر، قیمت بسیار بهتری هم دارند.

ببک و اورتاکوی

ببک و اورتاکوی دو روستا در منطقه بسفر هستند که ارزش دیدن دارند و برای توریست‌ها هم کمتر شناخته شده هستند. ببک یک منطقه زنده و سبز در تنگه بسفر است که خیلی از مردم بومی آخر هفته‌ها را به آنجا می روند. این منطقه به صبحانه‌های دیرهنگام‌اش همراه با منظره بسیار زیبا و زندگی شبانه خیلی زنده‌اش معروف است. اگر تور بسفر را سوار شوید قطعاً اورتاکور را می بینید. مسجد کوچک آن درکنار پل اول قرار دارد. از دیگر از جذابیت‌های این منطقه یک‌شنبه بازار و خیابان‌های سنگفرش شده بدون اتوموبیل که پر از رستوران و کافه هستند را می‌توان نام برد.

 

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

ثبت آگهی

برای ثبت رایگان آگهی لازم است به حساب کاربری خود وارد شوید یا اگر حساب کاربری ندارید در سایت ثبت نام کنید.