برای اطلاع از جدید ترین اخبار در کانال لستانبول عضو شوید. 

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال
 

غذای خیابانی یکی از جذابیت‌های استانبول است. خیابان پر رفت و آمدی را پیدا نمی‌کنید که در آن کیوسک‌های فروش خوراکی نباشد. در این مقاله به اینکه کدام از این خوراکی‌ها را بهتر است امتحاان کرد می پردازیم.

کباب در استانبول کباب‌های مختلفی پیدا می‌کنید. کباب‌های جوجه، چنجه‌، اسکندر کباب و آدانا کباب (معادل کباب کوبیده ایران)‌ از معروف ترین این کباب ها است. همانند ایران،‌ این کباب‌ها از گوشت‌های بره و گوساله و یا مرغ هستند. 

کباب استانبول
کباب استانبول

دونر کمتر ایرانی‌ای هست که دونر کباب را نشسناسد و یا حداقل اسم آن رانشنیده باشد. در ترکیه کباب‌های دونر مرغ و گوشت مرسوم هستند و تقریباً همه جا می‌توانید به وفور این کباب‌ها را تهیه کنید. دربرخی از مغازه‌ها در کنار دونر می توانید برنج هم بخورید که به آن دونر همراه برنج(Pilav Üstü Döner ) گفته می شود. دونر را در نان فانتزی معمول استانبول و یا در نان‌های شبیه به لواش نیز سرو می کنند که به دونر‌‌هایی که در نان های شبیه لواش سرو می شود دوروم (Dürüm)‌ گفته می شود.

دونر استانبول
دونر

بورک (Börek) این مدل از خوراکی برای ما ایرانی‌ها کمتر از بقیه خوراکی‌ها شناخته شده است. بورک یک خوراکی عمدتاً‌ شبیه کیک‌های تخته‌ای و لایه لایه است که انواع مختلف دارد و بین لایه‌های آن با مواد مختلفی مانند اسفناج (ıspanaklı börek)، پنیر (peynirli börek)، گوشت (kıymalı börek) و سیب‌زمینی (patatesli börek) پر شده است. اگر بورک بدون هیچ افزودنی هم بخواهید نام آن su böreği است.

بورک
بورک

پیده (Pide) این خوراکی همانقدر که نامش شبیه به پیتزا است مزه وظاهری شبیه به پیتزا دارد. پیده معمولاُ حالت کشیده دارد و از خمیری شبیه به خمیر نان درست می‌شود انواع مختلفی دارد قسمت بالای آن با  گوشت، سوسیس، پنیر، سبزیجات و ... پر می شود.

پیده
پیده

لاهماجون (Lahmacun)‌ این خوراکی هم شبیه به پیتزا است اما قسمت خمیری آن خیلی نازک‌تر از پیتزاست و در حد کمی ضخیم‌تر از نان لواش است. روی آن با گوشت چرخ شده، فلفل، پیاز، گوجه فرنگی و جعفری پر می شود. بسیاری از ترک‌ها روی آن سالاد و سس می ریزند و آن را رول کرده و مانند ساندویچ می خورند.

لاهماجون
لاهماجون

ذرت (Mısır) در استانبول کیوسک‌های چرخ دار زیادی می‌بینید که خوراکی‌های دم‌دستی می فروشند یکی از این خوراکی‌ها بلال پخته  و یا سرخ شده روی ذغال است. طعم این بلال‌ها کمی با طعم بلال‌های ایرانی متفاوت است و بیشتر شبیه به ذرت‌های کنسروی است.

شاه‌بلوط برشته (Kestane) در زمستان به دلیل اینکه ذرت کمتر است، از این خوراکی خوشمزه بیشتر می‌بینید. اگرچه شاه بلوط در ایران هم وجود دارد اما به این صورت برشته شده و آماده پیدا نمی‌شود. یادتان باشد به استانبول که آمدید حتماْ‌ شاه بلوط برشته شده را امتحان کنید.

شاه بلوط
شاه بلوط

سیمیت ( Simit) نان‌های گرد برشته‌ای که پر از کنجد و بسیار خوشمزه است را با نام سیمیت، می توانید سراسر سال در استانبول پیدا کنید. در زمان تهیه سیمیت می توانید از فروشنده بخواید داخلش پنیر بگذارد.

سیمیت
سیمیت

کوفته خام (Çiğ köfte)‌ در قدیم کوفته خام حاوی گوشت خام مخلوط با جوانه گندم و فلفل قرمز بوده است اما در این زمان فروشندگان به علت مساپل بهداشتی اجازه ندارند که گوشت خام در آن بریزند. مزه آن معمولاً تند است و برخی افراد خیلی آن را دوست دارند.

کوفته خام
کوفته خام

صدف پر شده (Midye dolma) این غذا صدف‌های پر شده هستند و دستفروش‌ها آن ها را به قیمت یک تا دو لیر می فروشند. به عقیده من اگر صدف دوست دارید،‌ بهتر است از دستفروش‌ها نخرید و در یک رستوران خوب بخورید.

صدف
صدف

کوکورچ (Kokoreç)‌ کباب روده گوسفند که با مقدار بسیار زیادی ادویه و فلفل مخلوط شده است. این غذا برای برخی بسیار محبوب است. برخی هم از این مساله که این غذا با روده گوسفند تهیه شده است و شاید از نظر بهداشتی مشکل داشته باشد سمت آن نمی‌روند. به هر حال اگر می‌خواهید کوکورچ بخورید پیشنهاد می‌کنیم به شامپیون کوکورچ سری بزنید.

کوکورچ
کوکورچ

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

ثبت آگهی

برای ثبت رایگان آگهی لازم است به حساب کاربری خود وارد شوید یا اگر حساب کاربری ندارید در سایت ثبت نام کنید.